Yeşilcilere kırmızı kart

Yeşilcilere kırmızı kart
Dar gelirlinin yanında fırsatçıları da can simidi oldu. Hükümet yeşil kart operasyonu başlattı.Abone ol

Türkiye'de dar gelirli insanlar için 'can simidi' konumunda bulunan yeşil kartların da istismar aracı olduğu ortaya çıktı. Sağlık Bakanlığı, ihbar ve şikayetler üzerine Türkiye genelinde yeşil kart operasyonu başlattı. Yapılan inceleme sonucunda Türkiye genelinde 696 bin 93 yeşil kart iptal edildi.

Türkiye genelinde halen 12 milyon 680 bin 224 aktif yeşil kartlı bulunuyor. CHP Ordu Milletvekili Sami Tandoğdu'nun yazılı soru önergesine veril Health Tourism en cevap korkunç bir gerçeği gözler önüne serdi. Tandoğdu, Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a Türkiye genelinde kaç yeşil kartlı bulunduğunu ve kaç yeşil kartın iptal edildiğini sordu. Akdağ, Yeşil Kart Bilgi Sistemi veri tabanından alınan raporlara göre, 17 Nisan tarihi itibariyle Türkiye genelinde 12 milyon 680 bin 224 aktif yeşil kartlı bulunduğunu vurguladı. Bakan Akdağ, yapılan inceleme ve denetimler sonucu iptal edilen yeşil kartlı sayısının ise 696 bin 93 olarak açıkladı.

EN ÇOK İPTAL EDİLEN İLLER

En çok yeşil kart iptal edilen il sıralamasında 65 bin 9 ile Şanlıurfa lider bulunuyor. Şanlıurfa'yı 31 bin 34 ile Kayseri takip ederken, 28 bin 591 ile İstanbul en çok yeşil kart iptalinin yaşandığı üçüncü kent oldu. En çok yeşil kart iptal edilen il sıralamasında Diyarbakır 23 bin 982 ile dördüncü olurken, Ordu 23 bin 929 ile iptal sıralamasında beşinci sırada yer aldı. Ordu'yu 21 bin 939 ile Manisa takip ederken, Konya'da 20 bin 34, Samsun'da 20 bin 504 kartın iptal edildiği bildirildi.

EN ÇOK KART SAHİBİ İLLER

Türkiye genelinde halen en çok yeşil kartlı Diyarbakır'da bulunuyor. Sağlık Bakanlığı, Diyarbakır'da aktif yeşil kartlı sayısının 616 bin 276 olarak açıkladı. Türkiye genelinde en çok yeşil kart bulanan ikinci il sıralamasında ise Van yer alıyor. Van'da 582 bin 296 yeşil kartlı bulunuyor. Bu iki ilin nüfusu düşünüldüğünde, her iki ilde de neredeyse her iki kişiden birisinin yeşil kartı bulunuyor. Diyarbakır ve Van nüfusunun on katının yaşadığı İstanbul, yeşil kartlı sıralamasında üçüncü sırada yer
alıyor. İstanbul'da 571 bin 579 kişinin yeşil kartı bulunuyor. 418 bin 991 ile Adana dördüncü sırada yer alıyor.Kategori : GÜNCEL