Putin füzeleri Türkiyeye önerdi

  • Ana Sayfa
  • Putin füzeleri Türkiyeye önerdi
Putin füzeleri Türkiyeye önerdi
Filler kapışır çimenler ezilir.. ABD ve Rusya arasındaki füze krizinde Putin'in Bush'a önerisi şaşırttı.Abone ol

Washington’un Doğu Avrupa’ya füze üsleri ve radarlar yerleştirme planına karşı çıkan Rusya, füze savunma sisteminin Türkiye, Irak ya da deniz platformlarına konuşlandırılm gül buketi ası önerisinde bulundu.

G-8 zirvesi için Almanya’da bulunan Rusya lideri Vladimir Putin, “Füze savunma sistemi, güneyde, ABD’nin müttefiki olan Türkiye, Irak gibi ülkeler de ya da deniz platformlarına konuşlandırılabilir” dedi.

Washington’un füze kalkanı projesinin bölgedeki dengeye bozacağını ve yeni bir silahlanma yarışı başlatacağını da savunan Putin, ülkesini karşı önlemler almaya zorlayacağı uyarısında da bulundu.

Putin’in açıklamasını değerlendiren Türk Dışişleri ise, kendilerine henüz böyle bir öneri ulaşmadığını duyurdu. Putin, Azerbaycan’daki Rus radar üssünü, ABD ile ortaklaşa kullanmayı da önermişti. Fakat Washington, Putin’in önerilerine olumlu yanıt vermedi.

Önerilerin incelenebileceğini belirten ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, buna karşın, ülkesinin varolan planlarını değiştirmeyeceğini söyledi.Kategori : DÜNYA