Başkan adayının soykırım oyunu

Başkan adayının soykırım oyunu
ABD'de başkanlığa oynayan Obama Farkında olmayanlar için söylüyorum. Soykırım oldu' dedi ve eklediAbone ol

ABD’de 2008 başkanlık seçiminde Demokrat Parti'den başkan adaylığı için yarışan Barack Obama Ermeni soykırımı iddialarına destek verdi. Obama ''Farkında olmayanlar için söylüyorum. Ermeni halkına karşı bir soykırım oldu'' dedi.

Senatör Barack Obama'nın, başkent Washington'da, 100 kadar Illinoisli'ye hitaben yapt taze çiçek ığı kahvaltılı konuşmada, "Ermeni soykırımı" iddialarına da değindiği bildirildi.

Pan Armenian internet sitesinde yer alan habere göre, toplantıya katılan Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) Hukuk İşleri Direktörü Raffi Karakasyan ve ANCA Doğu Bölgesi Direktörü Karine Birazyan, Obama'ya ABD Senatosu'na sunulan ve Ermeni iddialarının tanınmasına ilişkin 106 sayılı tasarıya ilişkin tutumunu sordu.

Demokrat Partili Obama, "Farkında olmayanlar için söylüyorum, Ermeni halkına karşı bir soykırım oldu. Gördüğümüz, Türk hükümeti ve diğerlerinin yine bunun olduğunu sürekli inkar etmeleridir. Diplomatik olarak bu sorun, acıyan bir nokta durumuna geldi" dedi.

"Obama'mın desteğiyle tasarı hızla geçecektir"

Toplantının ardından açıklama yapan ANCA Doğu Bölgesi Direktörü Birazyan, "Illinois'teki Ermeni asıllı Amerikalılar ve ABD'deki tüm Ermeniler, senatör Obama'nın, 106 sayılı Ermeni tasarısının destekçileri arasında yer almasını bekliyor" ifadelerini kullandı.

"Obama'nın, soykırımın tanınmasına ilişkin tutumu çok onurlu bir tutum" diyen Birazyan "ABD Senatosu Dış ilişkiler Komitesi'nin bir üyesi olarak bu tasarıya Obama'nın desteği, senato genel kurulundan bu tasarının çabuk bir biçimde geçmesini garanti edecektir" yorumunu yaptı.

CnnturkKategori : DÜNYA