Erdoğan en çok nereye gitti?

Erdoğan en çok nereye gitti?
Erdoğan, 4.5 yıllık iktidarı içinde 73 ülkeyi ziyaret etti. Başbakanın bu süre içinde ikinci merkezi bakın hangi ülke oldu...Abone ol

AK Parti'nin Başbakan Erdoğan için hazırladığı istatistikte 4.5 yıllık iktidarı sürecinde gezdiği yerler bulunuyor.

Listeye göre, Erdoğan bu süre zarfında 73 ülkeye, 163 ziyaret gerçekleştirdi. 73 kum havuzu kumu ülke içinde AB ve NATO meseleleri yüzünden zorunlu istikamet Belçika'yı (Brüksel-10 kez) saymazsak birinci sırada 9 kez ile ABD ve Almanya geliyor.

Bunu 6 gezi ile İngiltere, Suudi Arabistan izliyor. Erdoğan'ın 5 defa ziyaret ettiği ülkeler de İtalya, Fransa, Azerbaycan ve Yunanistan. Başbakan 4 defa da KKTC, İsviçre, Danimarka ve Malezya'ya gitmiş.

Yurtiçi rekoru Antalya'da
Gelelim yurtiçi gezilerine. İstanbul ve Ankara hariç Erdoğan, 4.5 yılda 314 yurtiçi ziyaret yapmış. 19 kere gittiği Antalya bu listede başı çekiyor. Bunu 13 kez gittiği Trabzon ve memleketi Rize izliyor.

Milletvekili seçildiği Siirt'e ise Başbakan 10 kez gitmiş. Listede, Bursa 12, Samsun 11, İzmir ve İzmit 10, Adana 8, Denizli, Gaziantep, Konya 7'şer ziyaret ile dikkat çekiyor.

Erdoğan'ın sadece bir kez gittiği veya geçerken gittiği illere gelince. Gümüşhane, Niğde, Ardahan, Aydın, Bartın, Burdur, Hakkari, Elazığ, Karabük, Karaman Osmaniye, Kırıkkale ve Şırnak.


(Haber: Metehan Demir/Sabah)Kategori : POLİTİKA