İnternet kullanırken dikkat

İnternet kullanırken dikkat
Faydalı bir internet kullanımı için ailelerin dikkat etmesi gerekenler, “İnternette Güvenlik” kitapçığında toplandı.Abone ol

İnterneti, “Bir taraftan, sıcak evinizden çıkmadan birçok işinizi yapan bir uşak, diğer yandan ise evinizin bir köşesinde canavarları barındıran tehlikeli bir silah” olarak tanımlayan kitapçıkta, faydalı bir internet kullanımı için ebeveynlere şu öneriler yapıldı:

İlgi çekici ve eğlenceli web sitelerini çocuğunuzla beraber bulmaya çalışın. İnterneti keşf türkiye'de meme dikleştirme etmeye yönelik bu olumlu tavır, gelecekte internetle ilgili çocuğun yaşayacağı olumlu ya da olumsuz deneyimleri paylaşabilmeniz için bir fırsat olacak.
İnternet bağlantısı olan bilgisayar ve oyun aygıtlarını tüm ailenin kullandığı bir odaya ya da merkezi bir konuma yerleştirin.
Aile güvenliği yazılımı kullanın. Bu, internet etkinlikleri hakkında konuşmak istemeyecek ilkokul çocukları ve ergenlik dönemindeki çocuklar için özellikle yararlıdır.
Çocuğunuzun kişisel hiçbir ipucu içermeyen ve hiçbir kişisel anlamı temsil etmeyen bir rumuz ya da e-posta adresi seçmesine yardımcı olun.
Çocuğunuzla evde internet kullanımının koşulları hakkında anlaşın.
Çocuğunuzu kişisel bilgilerini açıklarken dikkatli olması gerektiği konusunda uyarın.
Bir e-arkadaşla yüz yüze birlikte olmanın riskleri hakkında konuşun.
Çocuğunuzu internetteki kaynaklar hakkında daha eleştirel olmaları için eğitin.
Yasa dışı olduğunu düşündüğünüz online materyalleri yetkililere bildirin.
Çocuğunuzun internet kullanımını bilin.
İnternetin iyi yanlarının kötü yanlarından daha baskın olduğunu daima aklınızda bulundurun.
Çocuklarınızla internette yaptıklarını konuşun.
Güvenlik duvarı kullanın, işletim sisteminizi en son güvenlik güncellemeleriyle yenileyin. Antivirüs ve spyware önleme yazılımları kullanın.
Çocuklarınızın size bir şeyler öğretmesine izin verin. İnternet ortamında neler yaptıklarını, kimlerle tanıştıklarını size göstermelerini isteyin.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ