Cepten kredi alırken dikkat

Cepten kredi alırken dikkat
Faiz oranlarına dikkat edin. Hiç ummadığınız sürprizler sizi bekleyebilir.Abone ol

Bankalar, son günlerde gazete ve televizyonlarda 'cazip kredi' sloganlı reklamlara hız verirken, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tüketicilere 'diğer masraflar konusunda dikkatli olun' uyarı seo sında bulundu.

Bankalar konut ve otomobil kredilerindeki durgunluğu aşmak için ihtiyaç kredisine yükleniyor. Bu çerçevede müşterilere, 'maaşınızın 5 katına kadar kefilsiz kredi', 'faizler düşüşe geçti', '0,69'dan başlayan faiz oranları' ve 'kefilsiz kredi' gibi cazip vaatler sunuluyor.

"Bankaların tüketiciye gerçek masraflar dahil maliyeti açıklamaları daha doğru olacaktır. Reklamı yapılan yüzde 0,60 faizli reklama öyle bir masraf biniyor ki faiz oranı 1,60-1,70'e çıkabiliyor." diyen BDDK Başkanı Tevfik Bilgin, sektörle ilgili her konuda olduğu gibi cep telefonu mesajı ile verilen kredileri de yakın takibe aldıklarını söyledi.

Bilgin, kendi cep telefonuna da 'maaşınızın 10 katı kefilsiz kredi' mesajı geldiğini belirterek, rekabet adına tüketiciyi yanıltıcı pazarlama girişimlerinin hem sektöre hem de tüketiciye zarar vereceğini kaydetti.Kategori : EKONOMİ