Memurun% 95i yoksul!

Memurun% 95i yoksul!
Memurların acı gerçeği durumu ortaya koyuyor. Memurun % 95'i yoksul...Abone ol

Türkiye Kamu-Sen, memurların sadece yüzde 5.6'sının yoksulluk sınırının üzerinde yaşadığı belirterek, “En düşük dereceli memur maaşı 703 YTL'dir ama çalışan tek kişinin açlık sınırı 859 YTL'dir. Kamu görevlilerini açlık sınırından kurtarmak için en düşük dereceli memur maaşlarına 300 YTL zam yapılmalıdır” açıklamasını yaptı.

Kamu-Sen'den yapılan yazılı açıklamada, yılın ilk Karbon Ayak İzi danışmanlığı altı ayı için açıklanan enflasyon rakamının yüzde 3.87 olduğu anımsatılarak, zorunlu mal ve hizmetlerdeki artışın açıklanan rakamlardan yüksek olduğu savunuldu.

Açıklamada, TÜİK verilerine göre son altı ayda ulaşım araçlarına yüzde 6, tavuk etine yüzde 48, barbunyaya yüzde 17, beyaz peynire yüzde 72, limona yüzde 82, elmaya yüzde 86, kiraya yüzde 9 oranında zam yapıldığı kaydedildi.

Zorunlu harcama kalemlerinde ortaya çıkan yüksek fiyatlar karşı en düşük memur maaşına yüzde 4 ve diğerlerine yüzde 3 oranında zam yapıldığı anımsatılan açıklamada, 703 YTL olan en düşük memur maaşının 732 YTL'ye yükseltildiği bildirildi.

Açıklamada, memur maaşlarına yapılan sınırlı artışın ülke genelinde yaşanan fiyat artışlarını karşılayamadığı vurgulandı. Açıklamada ayrıca ortalama işçi ücretine yapılan artışla 1550 YTL seviyesine ulaştığı hatırlatılarak, şunlar kaydedildi:

“Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezi'nin yaptığı araştırmaya göre Haziran 2007 itibariyle kamu görevlilerinin yüzde 28.4'ü açlık sınırının altında maaş alıyor. Açlık ve yoksulluk sınırı arasında maaş alan kamu görevlilerinin oranı ise yüzde 66'dır.

Buna göre ülkemizdeki mamur maaşlarının yüzde 5.6'sı yoksulluk sınırının üzerinde maaş alıyor. En düşük memur maaşı 703 YTL'dir ama çalışan tek kişinin açlık sınırı 859 YTL'dir. Memur maaşlarına derhal 300 YTL zam yapılmalıdır.”Kategori : ÇALIŞMA HAYATI