Dikkat, bu balığı yemeyin!

Dikkat, bu balığı yemeyin!
Ölüme neden olabilen bu balık, salgıladığı zehir yüzünden tüketilmemesi gerekiyor.Abone ol

Karaman Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru, ülkemizde son dönemde tüketimi artan balon balığının yaz aylarında üreme döneminde salgıladığı zehir yüzünden tüketilmemesi gerektiğini söyledi. Doğru, “Bu balığın üreme dönemi sonunda, kış aylarında yenmesi gerekir'' diye konuştu שאיבת שומן .

Kızıldeniz’den Süveyş Kanalı yoluyla Akdeniz’e göç eden ‘Lagocephalus sceleratus’ denilen balon balığının üreme döneminde zehir salgıladığı belirtildi. Karaman Tarım İl Müdürü Hikmet Doğru, şunları söyledi:

“Küresel ısınmanın da etkisiyle sıcaklık oranı artan Kızıldeniz’den Süveyş kanalını geçerek Akdeniz’e göç eden 65 balık türü ve su canlısı bulunuyor. Bu türler arasında, kurbağa ya da kirpi balığı da denilen Tetraodontidae familyasındaki 6 tür balon balığı da yer alıyor. Yapılan araştırmalar balon balığının 6 türünün de Akdeniz ve Eğe kıyılarında arttığını göstermektedir. Balon balığı özellikle yaz aylarında Antalya kıyılarında yoğun olarak avlanmaktadır. Ölümlere ve felce neden olabilen bu türün fiyatının ucuz olması nedeniyle tüketiminin artmıştır, İsrail’de bu balıkların yumurtlama döneminde tüketilmesinden kaynaklı ölümler meydana gelmiştir, Türkiye’de de bu balıktan yiyen kedilerde ölümler görülmüştür. Az kılçıklı ve lezzetli bir balık olan balon balığının üreme döneminin sona ermesinin ardından kış aylarında tüketilmesi gerekmektedir.''Kategori : SAĞLIK