100 kontöre el bombası

100 kontöre el bombası
Bakan Eker'e suikast ihbarı ile başlayan operasyonda ilginç sonuçlara ulaşıldı...Abone ol

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e bombalı suikast yapılacağı ihbarı üzerine başlatılan operasyonda yakalanan Hasan İhsan Elyakut'un da aralarında bulunduğu 4 kişi hakkında, "terör örgütünün üyesi olmak ve propagandasını yapmak" suçlarından dava açıldı.

İddianamede, Elyakut'un bakanlıkta çalıştığı bilgisayarında terör örgütü PKK'nın flamasının bulunduğu, sanığın kamu kurumundaki bilgisayarı, örgütün ve eylemlerinin propagandasını yapmak amacıyla kullandığı ifade edildi.

Terör ve organize הקטנת חזה suçlara bakmakla görevli Ankara Cumhuriyet Savcısı Salim Demirci, "Elyakut'un Diyarbakır'dan aldığı patlayıcılarla Eker'e suikastta bulunacağı" yönündeki ihbar üzerine başlattığı soruşturmayı tamamladı.

İddianamede, Elyakut'un örgüt suçundan Diyarbakır'da tutuklu bulunduğu sırada, başkasına ait fotoğrafları başvuru kayıt ve sonuç belgelerinde kullanarak KPSS'ye girdiği ve ardından Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nda işe başladığı belirtildi. İddianamede, Elyakut'un, "evrakta sahtecilik yaptığı" iddiasıyla ilgili bu evrakın soruşturma dosyasından ayrılarak, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderildiği bildirildi.

ERNK ve sözde bayrak
İddianamede, Elyakut'un, bakanlığın Kadro Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı'nda birlikte çalıştığı sanık Cihan Çağlın'la ortak kullandığı bilgisayarda, PKK'nın flaması, örgüte yakın internet sitelerinin resimleri ile bazı örgüt üyelerinin resimlerinin de bulunduğu kaydedildi. İddianamede, Çağlın'ın bilgisayarında PKK'nın yapılanmalarından olan ERNK'nın da flamasının bulunduğu belirtildi.


İddianamede, Elyakut'un cep telefonundan "Hanifi" isimli bir kişiye gönderdiği mesajda, "Kürtcellden büyük sürpriz, 100 kontör yükleyene el bombası, 500 kontöre Apo ile tanışma imkanı, 750 kontöre Apo ile Cudi dağında akşam yemeği, 100 kontöre PKK kampından tam pansiyon bir ay tatil" denildiği kaydedildi.

İddianamede, evinde terörist Abdullah Öcalan'ın "Özgür İnsan Savunması" isimli kitabının bulunduğu belirtilen Elyakut hakkında, TCK'nın "terör örgütü üyesi olmak" suçunu işlemek ve Terörle Mücadele Kanunu'na muhalefet etmek suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası verilmesi istendi. Diğer sanıkların da, "terör örgütünün propagandasını yapmak" suçundan 1'er yıldan 5'er yıla kadar hapisle cezalandırılmaları talep edildi.Kategori : GÜNCEL