Aydın Doğan ürkütüyor

Aydın Doğan ürkütüyor
Medyada tekelin kralı oluştu. Vatan'ı da alan Doğan, bakın kaç gazetenin sahibi oldu...Abone ol

‘Bağımsız gazetecilik’ sloganıyla yola çıkan Vatan Gazetesi satılıyor. Aydın Doğan'ın gazetelerine eklenen Vatan ile bu grup hakimiyetini iyice perçinlemiş oldu.

Böyle olunca tekelleşme sorusu ve korkusu yeniden medyada soruluyor. Akşam gazetesi Vatan'ın satılmasını "Bağımsız Vatan Doğan'a bağlandı" diye verdi.

Gazete Doğan'ın tirajını ve sahibi olduğu gazeteleri yazdı.. Haberde ayrıca Rekabet Kurumu eski başka meme buyutme  nının satışa onay çıkmayacağına dair sözlerine yer verdi

Zafer Mutlu, Güngör Mengi, Tayfun Devecioğlu ve Okay Gönensin gibi uzun yıllardır Dinç Bilgin’le çalışan ve yönetim kadrosunda yer alan ekibin kurduğu Vatan Gazetesi’ni Aydın Doğan’ın sahibi olduğu Doğan Gazetecilik satın alıyor.

TİRAJIN % 40’INA SAHİP OLACAK

Doğan’ın Vatan’ı alması durumunda Türkiye’de yayımlanan ulusal gazetelerin tiraj açısından yüzde 40’ı bu gruba ait olacak. Doğan Gazetecilik ve Hürriyet Gazetecilik bünyesinde 7 gazete yayımlanıyor. Bu gazetelerin 18-24 Haziran tarihleri arasındaki toplam tirajı 1 milyon 791 bin 928. Vatan da bu sayıya eklendiğinde tiraj 2 milyon 5740’a ulaşıyor. Aynı tarihlerde Türkiye’de satılan ulusal gazetelerin toplam tirajı ise 5 milyon 617 bin 37.

REKABET KURUMU TEKELE EVET DEMEZ

Satış görüşmelerini değerlendiren Rekabet Kurumu eski Başkanı Mustafa Parlak, şunları kaydetti: “Doğan Medya Grubu’nu televizyon ve gazete olarak ayrı ayrı değerlendiriyoruz. Bu alanda bir yoğunlaşma var mı diye, reklam payını da hesap ediyoruz.Yoğunlaşma var mı diye bakmak için sağlıklı veriler lazım. Rekabet Kurulu’nun da bu sağlıklı verileri elde edecek kapasitesi var. Kimsenin endişesi olmasın. Böyle bir satın alma olursa, Rekabet Kurumu, o verileri değerlendirir. Toplamda elde ettiği pay hesaplanır. Pazar payı, ağırlık hesabı var. Sonuca göre yoğunlaşma oluştuğu görülürse izin verilmez, Rekabet Kurulu buna ‘evet’ demez.”

Doğan gazeteleri

Hürriyet
Milliyet
Posta
Radikal
Fanatik
Referans
Turkish Daily NewsKategori : MEDYA