Aydının 10 günlük suyu kaldı

  • Ana Sayfa
  • Aydının 10 günlük suyu kaldı
Aydının 10 günlük suyu kaldı
Susuzluk Aydın'ı da vurdu. Su sorunuyla uğraşan Aydın'ı bir tehlike daha bekliyor.Abone ol

Aydın'ın Bozdoğan İlçesi'nde bulunan Kemer Barajı'nda sadece 10 günlük su kaldı. Aydın ve çevresinde binlerce dönüm araziye hayat veren Büyük Menderes Nehri'nin kuruması, barajdaki su seviyesinin düşmesi nedeniyle Kemer'de elektrik üretimi de durdu.

Kuraklık nedeniyle Büyük Menderes Nehri'nin kuruması, Aydın, Koçarlı, Söke, Germencik Ovaları'ndaki ürünün bir damla suya hasret Kumlama kumu kalması üzerine, Kemer'den nehre su verilerek sıkıntı giderilmeye çalışıldı.

Kemer'de de 58 milyon metreküp su kaldı. Bunun da bölgenin ancak 10 günlük sulama suyu ihtiyacını karşılamaya yeteceği bildirildi.

Kemer Barajı'ndan yüksek debide su bırakıldığını söyleyen Bozdoğan Ovası Sulama Birliği Başkanı Tümer Apaydın, şöyle dedi:
“Kış ve bahar mevsimi kurak geçince Büyük Menderes Nehri tamamen kurudu. 25 Haziran tarihinde barajdan bırakılan suyun da yüzde 50'lilik bölümü Menderes Nehri yatağı ve betonlanmamış toprak kanallarda yok oldu. Bozdoğan'da hiç sulanmamış araziler var. Su akarken bazı üreticilerimizde ürünü yandığı için müdahale ediyor ve arazisini suluyor. Düşünüldüğü gibi Akçay'dan akan su kesinlikle yağmalanmıyor. Barajdan bırakılan suyun debisi çok yüksek. Baraj kapağı kapatılmadığı için de su hızla azalıyor. Barajda 10 günlük su kaldı. Akan suyun bir damlası bile en iyi şekilde değerlendirilmeli.”

Barajda 3 ay öncesine kadar 230 milyon metreküp su bulunduğunu anlatan Apaydın, “Kemer Barajı, sadece sulama alanında değil elektrik üretiminde de faaliyet gösteriyor. Fakat barajdaki su seviyesinin düşmesiyle Kemer Barajı'nda elektrik üretimi ilk kez tamamen devre dışı kaldı."

Söke Ziraat Odası Başkanı Muhsin Örnek Söke Ovası'nda 320 bin dönüm arazinin son 3 gündür 80 bin dönümünü sulayabildiklerini ve suyun bitmesiyle Söke ovasında tehlike çanlarının çalacağını söyledi.Kategori : GÜNCEL