Sipariş bebek geliyor

Sipariş bebek geliyor
Laboratuvar ortamında kanser geni ’ayıklanmış’ bir bebek dünyaya getirmek için izin alındı.Abone ol

İngiltere'de ailelerinde meme kanseri yaygın olan bir çift tarama yaptırıp, göğüs kanseri geni taşımayan bir embriyo seçecek ilk ebeveynler olmak üzere başvuruda bulundu. Sağlık Bakanl saç ekimi ığı başvuruyu kabul etti.

The Times gazetesinin haberine göre, üç kuşaktan beridir meme kanserine yol açan BRCA1 geni taşıyan Matthew ve Helen A. çifti, yetkililerden izin aldıktan sonra bu geni safdışı bırakarak ilk sipariş bebeğe sahip olacak. Ancak buna karşı çıkan gruplar söz konusu genin bebek henüz embiyon iken ayıklanmasının kanser riskini yüzde 100 oranında önlemeyeceğini savundu.

Uygulamaya karşı çıkan sivil toplum örgütleri, “Eğer bu bebek dünyaya gelirse, gelecekte başka çiftler farklı konularda sipariş bebek talep edecek. Örneğin kimi çiftler zeka seviyesinin yüksek olması için, kimileri ise gözlerinin mavi olması için genetik müdahaletalep edecek. Sağlık Bakanlığı çifte verdiği izni acilen iptal etsin” çağrısı yaptı. Ailesinde meme kanseri olan birinin aynı hastalığa yakalanma riski yüzde 60 ile 80 arasında değişiyor.Kategori : SAĞLIK