Şempanze insanı geçmiş

Şempanze insanı geçmiş
İnsanla yüzde 99 oranında aynı geni paylaşıyor. Bir araştırma ile insan ve şempanzenin evrimi kıyaslandı.Abone ol

İnsan ile şempanze arasında genetik bir kıyaslama yapan bilim insanları, bu hayvanın insanla ortak atasından ayrıldıktan sonra genlerinin daha fazla pozitif mutasyona uğradığını belirlediler.

ABD'nin Michigan Üniversitesinden yapılan araştırmada, 14 bin insan ve şempanze genin organik seo i kıyaslayan bilim insanları, Darvin'in doğal seleksiyon ve evrim yasasına göre, şempanzelerin, 6,5 milyon yıl önceki ayrılıktan sonra daha fazla evrimleştiğini ortaya çıkardılar. Araştırmanın eş başkanlarından Jianzi Cang, bu bulgunun daha büyük beyine ve daha ileri düşünce kapasitesine sahip insanın şimdiye dek doğal seleksiyon açısından daha çok kayrılan olduğu şeklindeki genel kanıya ters düştüğünü belirtti.

Bilim insanları, bu araştırmalarında ayrıca, pozitif doğal seleksiyon sürecinin şempanze ve insanlarda değişik genler üzerinde meydana geldiğini belirlediler. Araştırmada ayrıca, pozitif bir değişim sağladığı bilinen genlerin insan ve şempanzelerde değişik biyolojik süreçlerde hareket ettiği ortaya çıktı. İnsanlarda bu genlerin büyük bir kısmının kalıtsal hastalıklar, metabolizma ve hücre zarının etrafındaki moleküllerin taşınmasıyla bağlantılı bulunuyor. Bilim insanları, bulgularının, insanlar ve şempanzelerde evrime olanak sağlayan karşılıklı genetik izleri anlama konusunda daha çok araştırma yapmaya gerek bulunduğunu gösterdiğini belirttiler. Ortak bir atadan yaklaşık 6 milyon yıl önce ayrıldığı düşünülen insan ve şempanze, yüzde 99 oranında aynı geni paylaşıyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ