Tünelin ucunda ışık yok ama

Tünelin ucunda ışık yok ama
Kansere karşı savaşta ilerleme var. tünelin ucunda şimdilik ışık gözükmedi ama atılan adımlar büyük.Abone ol

Kanser, kalp damar hastalıklarından sonra dünyada en yaygın ikinci ölüm nedeni olarak yerini korumakla birlikte, istatistikler, son yıllarda kanserle mücadelede başarılı işlere imza atıldığını ortaya koyuyor.

The New York Times gazetesinin internet sitesinde, ABD Ulusal Kanser Enstitüsü tarafından hazırlanan rapora dayandırılarak verilen habere göre, hastalığın tamamen ortadan kaldırılması için henüz ''tün seo hizmeti elin ucunda bir ışık görülmese de'', özellikle gelişmiş ülkelerde bulunan teşhis ve tedavi olanakları, kanserden ölümlerde azalmalar olmasını sağlıyor.

Rapor, kanserden ölümlerde 1990'ların başından itibaren düşüş gözlemlendiği belirtilirken, düşüşün özellikle 2000 yılından itibaren hız kazandığı, 2002-2004 yılları arasında ABD'de kanserden ölüm oranının erkeklerde yüzde 2.6, kadınlarda ise yüzde 1.8 oranında gerilediği kaydedildi. Raporda erkeklerde kanserin kadınlara oranla daha sık görüldüğüne işaret edilirken, uzmanlar, erkeklerde ölüm oranlarında daha büyük oranda azalma olmasının en önemli nedeninin, daha çok sayıda erkeğin sigara alışkanlığına son vermesi olduğunu belirtiyorlar.

ABD'deki azalma oranlarıyla bire bir örtüşmese de dünya genelinde kanserden ölüm oranlarında da düşüş olduğuna dikkati çeken uzmanlar, ilaç ve tedavi olanaklarının artmasının yanı sıra, birçok ülkede erken teşhis ve düzenli kontrollerin yaygınlaşmasının da hastalıkla mücadelede başarılı sonuçlara imza atılmasını sağladığını belirtiyorlar.

Bazı kanser türlerinde kağıt üzerinde görülen artışların yanıltıcı olabileceğine de işaret eden uzmanlar, örneğin prostat kanserinde gözlenen artışın, prostat kanserinin kan yoluyla teşhisine olanak tanıyan P.S.A testinin yaygın kullanımıyla doğrudan bağlantısı olduğunu kaydediyorlar. Raporun sonuç bölümünde, erken teşhis ve tanı yöntemlerinin geliştirilmesi için yıllar boyunca zaman ve çok miktarda mali kaynak tahsis edildiği belirtilirken, ''Bunca çaba nihayet meyvelerini vermeye başladı'' ifadelerine yer veriliyor.Kategori : SAĞLIK