Film Festivaline rekor ilgi

Film Festivaline rekor ilgi
“26. Uluslararası İstanbul Film Festivali”, rekor katılımla 170 bin kişi tarafından izlendi.Abone ol

Akbank’ın sponsorluğunda gerçekleştirilen ve 15 Nisan günü sona eren festivalde izleyici rekoru kırıldı. İki hafta boyunca festivali biletli ve davetiyeli olarak toplam 170 bin kişi izledi. Festival filmlerini geçen yıl ise 150 bin sinemasever izlemişti.

Festival süresince, 2 hafta boy organik seo unca 6 sinemada 485 seansta 237 film gösterildi. Festivalde 124 seansın biletleri tükendi. Özellikle hafta içi 2,50 YTL’ye olan gündüz seansları, sinemaseverler tarafından büyük ilgi gördü.

Festivalin Ulusal Yarışma bölümünde “Yılın En İyi Türk Filmi” ödülü için yarışmak üzere 30’a yakın film başvurusu yapıldı. Ulusal Yarışma kapsamında, jürinin karşısına çıkan ve biletleri 2,50 YTL’den satılan 16 Türk filmi, hem sinemaseverlerden, hem de yabancı film eleştirmenlerinden büyük ilgi gördü. Daha önce vizyonda gösterilmesine rağmen “İklimler”, “Mutluluk”, “Eve Dönüş”, “Mavi Gözlü Dev”, “Kader” ve “Sis ve Gece” filmlerinin biletleri de tükendi.

ÖDÜLLER SAHİPLERİNİ BULDU

26. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nin Kapanış Galası Lütfi Kırdar'da yapıldı. Altın Lâle Ödülü, Norveçli yönetmen Joachim Trier'in "Tekrar" adlı filmine verildi. Jüri Özel Ödülü'ne ise Amerikalı yönetmen Tom DiCillo'nun "Delicesine" adlı film layık görüldü.

"Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Filmi" ödülü Nuri Bilge Ceylan'ın "İklimler" filmine verildi. "Kültür Bakanlığı Yılın En İyi Türk Yönetmeni" ödülüne ise "Kader" filminin yönetmeni Zeki Demirkubuz layık görüldü.Kategori : MAGAZİN