Üçünden biri gerçek assolist

Üçünden biri gerçek assolist
Sanat müziği üstatları ünlüleri fena halde kızdıracak. Bir isim bu kritere uyuyor.Abone ol

Fox TV’deki Dobra Dobra programında bugün ’assolist kimdir, kim assolisttir?’ tartışması açıldı.

Mustafa Sağyaşar, Şükran Ay ve Sacit Aslan’ın konuk olduğu programda yapılan açıklamalar ’assolist’ olarak nitelendirilen birçok ünlüyü kızdıracak nitelikteydi.

Şükran Ay ve Mustafa Sağyaşar, Türk Sanat Müziği icra etmeyen kişinin ’assolist’ olamayacağı görüşünü savundular. Ay ve Sağyaşar "Son assolist ben ve Sibel Can’dır" açıklaması yapan liposuction turkey prices Ebru Gündeş için, "Çok güzel bir ses ama sanat müziği repertuvarı eksik’"yorumunu yaptılar.

Hülya Avşar, Petek Dinçöz, Gülben Ergen, Ebru Gündeş ve Serengil’i ’assolist’ olarak görmeyen Şükran Ay, Mustafa Sağyaşar ve Sacit Aslan sadece Sibel Can’ı ayrı tuttular.

Türk musikisini çok sevdiğini söyleyen Mustafa Sağyaşar, "Onun yılmaz bekçilerinden biriyim. En yatkın olan ses Sibel Can’ın sesidir. Çok güzel yumuşak bir ses, alaturka okuyabilir ama gereklerini yerine getirmesi lazım" açıklamasını yaptı. Mustafa Sağyaşar, assolistlik tartışmasına da son noktayı koyacak şu açıklamayı yaptı: "Türk musikisini layıkıyla söyleyemeyen assolist değildir."

Cenk Eren’in "Ebru Gündeş size gelse okutabilir misiniz?" sorusu üzerine Sağyaşar, "O biraz daha fantezi müziği okuyor. Ama gelse okuturum. Tahammül edebilirse okuturum" dedi. Bu yanıt üzerine Cenk Eren de ekrandan Ebru Gündeş’e seslenerek "Gitsene Ebru, yaşayan bir efsane var burada" çağrısında bulundu.

Sacit Aslan, son assolistin Muazzez Abacı olduğunu söyleyerek bu tartışmaya katıldı. Aslan, Sibel Can’ın da diğer isimlerden farklı olduğunu ve kulağının çok kuvvetli olduğunu belirtti. Aslan, Seda Sayan’ı da ayrı tuttuğunu ve kendisine verilecek bir repertuarı 2 saatlik bir çalışmayla eksiksiz okuyabileceğini savundu.

Mustafa Sağyaşar, bazı şarkıcılar için kullandığı ’papağan’ yakıştırması için "Papağan; duyduğunu söyleyen ama manasını bilmeyen anlamına geliyor" açıklamasıyla da kendisini assolist ilan edenlere ince bir göndermede bulundu. Sağyaşar, şarkıcıların birçoğunun da bu kıstasa girdiğini söyledi. (televizyongazetesi)Kategori : MAGAZİN