ABD Kuzey Irakta üs istiyor

ABD Kuzey Irakta üs istiyor
Amerika niyetini açık ediyor. Kuzey Irak'ta kalıcı üs peşindeler... Abone olABD'de Demokrat Parti'nin savunma konularında en yetkin ismi olan milletvekili John Murtha, Cumhuriyetçi Başkan George W. Bush yönetiminde bazı isimlerin, Kürtlerin kontrolündeki Kuzey Irak'ta kalıcı askeri üs kurulmasını düşündüğünü cast merkezi söyledi.

Asker kökenli Murtha, Ulusal Basın Kulübü'nde yaptığı konuşmada, Başkan Bush'un politikalarına ve Irak'taki Amerikan kuvvetlerinin komutanı Orgeneral David Petraeus'un değerlendirmelerine karşı çıktı.

Irak'taki durumu Vietnam savaşına benzeten Murtha, ABD'nin, artık askeri güçle bu ülkedeki gelişmeleri etkileme imkanının sınırlı olduğunu savundu. Murtha, Başkan Bush yönetimi yetkilileriyle yaptığı bir görüşmeye değinirken de kendisinin, bu toplantıda ABD'nin Irak'ta kalıcı üsse ihtiyacı olmadığı görüşünü dile getirdiğini anlattı.

John Murtha'ya göre yönetimin bir yetkilisi ise ABD'nin Kuzey Irak'taki Kürt bölgesinde buna ihtiyacı olabileceğini söyledi. Murtha, bu kişinin adını vermedi.

Demokrat milletvekili Murtha, Türkiye'nin Kuzey Irak'ta bir Amerikan askeri üssüne karşı çıkacağına işaret ederek, "Türklerin bakış açısından bakıldığında bunu yapıp yapamayacağımızı bilmiyorum" dedi.

Kategori : DÜNYA