Ankaranın ABDli konuğu

Ankaranın ABDli konuğu
Ankara'nın önemli bir konuğu var. Nicholas Burns Türkiye'de... Abone olABD Dışişleri Bakanlığı'nın siyasi işlerden sorumlu müsteşarı Nicholas Burns, resmi temaslarda bulunmak üzere Türkiye'ye geldi. Burns İstanbul ve Ankara'da temaslarda bulunacak.

Burns bugün İstanbul'da, yarın ise Ankara'da görüşmeler yapacak.

Amerikalı Bakan Yardımcısı'nın Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Ertuğrul Apakan ile bir araya gelmesi öngörülüyor.

kurabiye Görüşmeler sırasında ABD ile ilişkilerin yanı sıra PKK ve terör konularının da gündeme gelmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı'nın üç numaralı ismi Burns, son olarak Ankara'yı ocak ayında ziyaret etmişti.

ABD DIŞİŞLERİ'NDEN AÇIKLAMA

ABD Dışişleri Bakanlığı, Burns'un, Türk yetkilileriyle stratejik konularda görüşmeler yapacağını bildirdi.

Bakanlıktan yayımlanan yazılı açıklamada, siyasi işlerden sorumlu DışişleriBakan Yardımcısı Burns'un, 18-20 Eylül arasındaki ziyaretinde, "Türk hükümetiyle bir dizi stratejik meseleyiele alacağı ve ABD'nin Türkiye ile ittifakına atfettiği büyük önemiyeniden dile getireceği" belirtildi.

Açıklamada, Burns'un ziyaretinin, iki ülkenin üst düzey yetkilileri arasında bu sonbaharda yapılacak temaslar dizisinin ilk bölümü olacağına işaret edildi.

Açıklamada, "Burns, Ankara'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türk Dışişleri Bakanlığı'nın ve parlamentonun üst düzey isimleriyle görüşecek. Kendisi, İstanbul'da da bazı TBMM üyeleriyle iftara katılacak ve dini liderler, öğrenciler ve sivil toplum temsilcileriyle bir araya gelecek" denildi.

Türkiye'ye çağrı yapmıştı

Nicholas Burns, Türkiye ziyareti öncesi, 14 Eylül'de yaptığı açıklamada, Türkiye'nin Ortadoğu'da 'daha katılımcı' olması çağrısı yapmıştı. Burns ayrıca, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için, "Güvenilir isimler. Bize verdikleri sözleri tuttular. Daima ABD'nin iyi müttefikleri oldular. Bu ilişkileri geliştirmek için çok çalıştık" demişti.

Kategori : DÜNYA