Banka promosyonuna ayar

Banka promosyonuna ayar
Memurlar Banka promosyonunda kararlı. Türk Büro-Sen yöneticilerinin başvurusuna Maliye'den cevap geldi.Abone ol

Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, çalışanların maaşlarının ödendiği bankalarca sunulan ek mali imkanların tasarrufuna ilişkin uygulama birliğinin sağlanabilmesi için genelge yayımlanması yönünde çalışmalar yapıldığını bildirdi.

Alınan bilgiye göre, Türk Büro-Sen yöneticileri, kamu kurumları ile bankalar arasında maaş ödemelerini gerçekleştirmek amacıyla yapılan anlaşmalar dolayısıyla, bankalarca verilen promosyonun çalışanlara dağıtılması konusundaki farklı uygulamalar nedeniyle Maliye Bakanlığına başvurdu. meme kucultme Promosyonların bazı kurumlarda çalışanlara dağıtılmasına karşın bazı kurumların aksi tutum takınması nedeniyle adaletsizlik yaşandığını belirten sendika yöneticileri, promosyonların çalışanlara dağıtılması için yasal düzenlemeye gidilmesini talep etti.

Söz konusu düzenlemenin bir an evvel yapılamasını isteyen sendika yöneticilerine, Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü tarafından yanıt verildi. Banka promosyonlarının tasarrufuna ilişkin bakanlıktan çeşitli görüş taleplerinde bulunulduğu belirtilen yanıtta, uygulamada bu imkanların kurum hizmetlerine tahsis edilebileceği gibi çalışanlara da paylaştırılabileceği belirtilerek, sunulan ek mali imkanların ne şekilde kullanılacağının ilgili tahakkuk dairesi tarafından kararlaştırılmasının uygun olacağına ilişkin görüş verildiği kaydedildi.

Yanıtta, ''Kamu kurumları ile bankalar arasında maaş ödemelerini gerçekleştirmek amacıyla yapılan protokoller karşılığında bankalarca sunulan ek mali imkanların tasarrufuna ilişkin uygulama birliğinin sağlanabilmesi için genelge yayımlanması yönünde çalışmalar devam etmektedir'' denildi.

TÜRK-İŞ DE ERDOĞAN'DAN TALEP ETMİŞTİ

Memur konfederasyonları ve sendikalar, banka promosyonları konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin ve Maliye Bakanı Kemal Unakıtan'a çeşitli kereler mektuplar göndermişti. Banka promosyonlarının çalışanlara ödenmesi konusu Türk-İş heyetinin Başbakan Erdoğan'ı ziyareti sırasında da gündeme gelmişti. Türk-İş heyeti, Erdoğan'a sunulan raporda, banka promosyonlarının hak ve eşitlik sağlayacak şekilde çalışanlara aktarılması için yasal zeminin oluşturulmasını talep etmişti. Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç, Başbakan Erdoğan'ın, bu konuya bir standart getirilmesi için çalışma yapıldığını bildirdiğini belirtilmişti. Konya 2. İdare Mahkemesi de banka promosyonları konusunda kamu çalışanlarının lehine karar vermişti.Kategori : ÇALIŞMA HAYATI