Yüksek tansiyona son

Yüksek tansiyona son
İngiliz bilim adamları, yüksek tansiyonu tarihe gömecek bir buluşa imza attılar. Nasıl mı?Abone ol

Merkezi İngiltere’nin Cheshire bölgesinde bulunan Protherics firması, mevcut ilaç tedavisinden çok daha etkili ve yan etkisiz bir "yüksek tansiyon aşısı" geliştirdiğini açıkladı. Şirketin uzmanı Dr. Andrew Heath, deniz salyangozundan alınan bir proteinin karaciğerde üretilen "anjiyo saç ekim tensin" hormonuna etki ederek bu hormonun kalp damarlarını daraltıp kan basıncını yükseltmesini engellediğini belirtti. Aşı, vücudun kendi bağışıklık sistemi içerisinde, tansiyonu yükselten hormona karşı 10 kat daha etkili bir şekilde savaşmasını sağlıyor. Deneme aşamasını tamamlayarak piyasaya sürülmeyi bekleyen ilacın hemen hemen hiçbir yan etkisi yok. Aşının sadece birkaç hastada, nezle benzeri rahatsızlıklar yarattığı belirtildi.

Hipertansiyona karşı bugüne dek uygulanan tedavi, birkaç ilacın birlikte kullanılmasını gerektiriyordu. Tansiyonun düşürülmesinin yanında, yüksek tansiyon nedeniyle organlarda oluşabilecek zararı da engellemeye çalışan bu tedavinin yan etkileri yüzünden birçok hasta ilaçları bırakıyordu. Tansiyon ilaçlarına dünyada her yıl yaklaşık 32 milyar YTL harcanıyor.

Türkiye’de de her üç kişiden birinde görülen hipertansiyon, kalp ve damar hastalıklarında en önemli risk faktörünü oluşturuyor. Son 10 yılda, obeziteyle birlikte hipertansiyon vakalarının da arttığı bildiriliyor. Beş yıl içinde piyasa çıkması beklenen aşının birer ya da iki hafta arayla üç doz halinde hastaya verilebileceği belirtiliyor.Kategori : SAĞLIK