CHP Erdoğana dava açtı

CHP Erdoğana dava açtı
CHP, ''partinin manevi kişiliğine saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla Erdoğan aleyhine tazminat davası açtı...Abone ol

CHP, AK Parti Eskişehir il örgütünün düzenlediği bir toplantıda yaptığı konuşmada, ''partinin manevi kişiliğine saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan aleyhine 250 bin YTL'lik manevi tazminat davası açtı.

CHP'nin avukatı Şahin Mengü tarafından açılan davanın dilekçesinde, Erdoğan'ın, AK Parti Eskişehir il örgütünün, 1 Nisan 2007 tarihinde düzenlediği toplantıda bir konuşma yaptığı kaydedildi.

Dilekçede, Erdoğan'ın söz konusu konuşmada, şu ifadeleri kullandığı kaydedildi:

''...Şu anda öyle bir ana muhalefetle karşı karşıyayız ki düşünebiliyor diş implantları musunuz bir kanun maddesinde 48 tane önerge verebilecek kadar siyasi ahlaktan, etikten uzak. Ne demek bu? Ortalama her önergede 5 dakika diyorum. Bu minimumdur. Bunun fazlası var. 5 dakika olsa 240 dakika eder. Bir kanun maddesinin komisyondaki müzakeresinde 4 saat kaybeden bir ülke...

Bu iktidar nasıl olacak da halkına hizmet edecek? Böyle bir muhalefeti iyi niyetle izah etmek mümkün mü? Yani şu beyazı görüyorsunuz, güya muhalefet edeceğim diye bu beyazın siyah olduğunu ispat etmeye ne gerek var. 'Bu beyaz' diyemiyor. Bu cibiliyet meselesi aynı zamanda.''

''Kökü Kuva-yi Milliye'ye, Anadolu ve Rumeli Müdafaa-i Hukuk Derneği'ne dayanan, Türkiye Cumhuriyeti'nden evvel var olan ve onu kuran'' CHP'ye ''bir başbakana yakışmayan bir üslupla'', ''siyasi ahlaktan, etikten uzak, cibiliyetsiz denildiği'' öne sürülen dilekçede, ''bu ithamların, partinin manevi kişiliğine ağır bir saldırı niteliği taşıdığı'' savunuldu.

Tüm siyasi partilerde olduğu gibi CHP organlarının ve yetkililerinin tutum ve davranışlarını eleştirmenin, demokrasinin gereği olduğu ifade edilen dilekçede, ancak bu hak kullanılırken, objektif eleştiri sınırları içinde kalınması gerektiği belirtildi. Dilekçede, ''Erdoğan'ın kullandığı, siyasi ahlaktan, etikten yoksun, cibiliyetsiz nitelemeleri CHP'yi küçük düşürücü, incitici sözlerdir. Bu sözlerin kullanılmasının, CHP'nin, şeref ve saygınlığına saldırı teşkil ettiği tartışmasızdır'' denildi.

Söz konusu ifadeler nedeniyle Başbakan Erdoğan'dan yasal faiziyle birlikte 250 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

SUÇ DUYURUSU
Avukat Mengü, Erdoğan'ın söz konusu konuşması nedeniyle ayrıca ''hakaret'' suçundan cezalandırılması istemiyle Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu.

Suç duyurusu dilekçesinde, Başbakan Erdoğan'ın AK Parti Eskişehir il örgütünün 1 Nisan 2007 tarihinde düzenlediği toplantıda yaptığı konuşmasındaki ifadelerle ''CHP'nin manevi kişiliğine saldırıda bulunulduğu'' ileri sürülerek, Türk Ceza Kanununun (TCK) 125. maddesinde düzenlenen ''hakaret'' suçundan, 3 aydan 2 yıla kadar hapisle cezalandırılması talep edildi.Kategori : POLİTİKA