Aşırı vitamin kanser yapar mı?

  • Ana Sayfa
  • Aşırı vitamin kanser yapar mı?
Aşırı vitamin kanser yapar mı?
Yapılan bir araştırmada aşırı vitamin kullanımı ile ilerlemiş prostat kanseri arasında ilişki olabileceği ileri sürüldü.Abone ol

Aşırı vitamin kullanımınıyla ilerlemiş prostat kanseri arasında bağlantı olabileceği bildirildi. ABD'de yapılan bir araştırmada, 300 bin erkeğ Fahrzeug-Topzeltmodelle in sağlık durumlarına ve beslenme alışkanlıklarına bakıldı.

Bunlardan üçte birinin, her gün çeşitli vitaminler aldıkları ve yüzde 5'inin aşırı vitamin tükettiği belirlendi. Araştırmanın başlamasından itibaren geçen 5 yıl içinde, 10,241 erkeğe prostat kanseri teşhisi konuldu.

Journal of the National Cancer Institute dergisinde yayınlanan araştırmada, aşırı miktarda vitamin kullananlarda öldürücü prostat kanserine yakalanma riskinin hiç kullanmayanlara oranla iki kat fazla olduğu sonucuna varıldı. Bununla birlikte araştırmacılar, vitamin kullanımıyla prostat kanserinin ilk safhası arasında ilişki bulamadılar.

Araştırmacılar, yüksek dozda vitaminin tümör ortaya çıkana kadar etkisinin fazla olmadığı, ancak tümör oluştuktan sonra muhtemelen hızla büyümesine yol açtığı tahmiminde bulundular.Kategori : SAĞLIK