Dünyanın 7 yeni harikası

Dünyanın 7 yeni harikası
Gize Piramitleri, Ayasofya Müzesi'nin de aday olduğu dünyanın ''7 yeni harikası'' yarışması adayları arasından çıkarıldıAbone ol

Gize Piramitleri, Ayasofya Müzesi'nin de aday olduğu dünyanın ''7 yeni harikası'' yarışması adayları arasından çıkarıldı. İsviçreli maceraperest Bernard Weber'in 1999 yılında başlattığı yarışmanın ''www.new7wonders.com'' adresindeki internet sitesinde yapılan açıkla türkiye'de diş implantları mada, dünyanın 7 harikası arasında günümüzde sağlam kalan tek yapı olan Gize Piramitleri'nin '''' yarışmasının onur ödülü adayı olmasına karar verildiği bildirildi.

Bernard Weber'in 1999 yılında başlattığı yarışmaya 200 aday gösterilmişti. Bu adaylar arasında Ayasofya Müzesi'nin yanısıra Eyfel Kulesi, Özgürlük Anıtı ve Tac Mahal bulunuyor.

Organizasyonun bu kararı, daha önce bu yarışmaya karşı olduğunu açıklayan Mısır'ın tepkisini çekti. Mısır Antik Eserler Kurumu Başkanı Zahe Havas, yaptığı açıklamada, ''Weber saçma sapan konuşuyor. Bu projeye karşıyım. Bir Yunan tarihçinin, dünyanın 7 harikasını, kendisinden sonra bir turizm acentası yenilerini seçsin diye belirlemiş olmasını kabul edemem'' dedi.

Yunanlı tarihçi Bizanslı Philon'un belirlediği sanılan dünyanın 7 harikasından Babil'in Asma Bahçeleri, Zeus Heykeli, Artemis Tapınağı, Rodos Heykeli, İskenderiye Feneri ve Kral Mausoleus'un mezarı günümüze dek kaybolmuş, bir tek Gize Piramitleri sağlam kalmıştı. Yarışmanın internet sitesinden ya da telefon aracılığıyla yapılan oylamanın 6 Temmuz 2007'ye dek süreceğini belirten organizatörler, ''7 yeni harikayı'' 7 Temmuz, yani 07.07.2007'de açıklayacaklar.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ