Miting Timesa kapak oldu

Miting Timesa kapak oldu
Cumhuriyet Mitingi ve Türkiye'nin Köşk gerilimi The Times'e kapak oldu. Manşete çıkan fotoğraf ise "Hitler benzetmesi";Abone ol
Hafta sonunda Tayyip Erdoğan'ın protesto edildiği gösterilere yüzbinlerce kişinin katıldığını bildiren Times, habere eşlik eden fotoğrafta protestodan bir görüntüyü sayfasına taşıdı.

Fotoğrafta, Erdoğan'ı Hitler'e benzeten bir pankart yer alıyor.
Bu kareyi Time yazılım firması s, protestocu, çevresi Türk bayraklarıyla sarılı halde, Başbakan Erdoğan'ı ''Kürt-İslam faşizmi'' ile suçluyor" ifadesini kullandı.

Times'ın ifadesiyle Başbakan Erdoğan kendisini ''güçlü bir ekonomik büyümeye liderlik etmiş, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne adaylığı için çok çalışmış muhafazakar bir demokrat'' olarak görüyor fakat, muhalifleri ''İslamcı geçmişinden dolayı ona şüpheyle bakıyor.''

Gazete, Başbakan Erdoğan'ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıkan cepheyi Türkiye'nin üst düzey bürokratları, akademisyenleri, yargıçları ve generalleri dahil kalabalık bir grup olarak tanımlıyor.

Erdoğan'ın halen adaylık konusundaki kararından önce havayı sınadığını yazan Times, ''fakat Başbakan'ın Çankaya'ya çıkmasını istemeyenler sadece geleneksel muhalifleri değil'' diyor.

Times, sonbaharda Türkiye'de genel seçimlerin beklendiğini hatırlatarak, Adalet ve Kalkınma Partisi yandaşları arasında da Erdoğan'ın parti lideri olarak kalmasını isteyenlerin olduğunu yazıyor.

Gazetenin ifadesiyle bu grup, ''karizmatik Tayyip Erdoğan'ı cumhurbaşkanlığına kaybederlerse, AK partinin bölünmesinden ve sandıklarda eski başarıyı tekrar yakalayamamaktan'' endişe duyuyor.


Kategori : DÜNYA