Mumcu ipleri kopardı

Mumcu ipleri kopardı
Ağar'ın "partiyi kapat gel" çağrısına sert cevap geldi. Kongrede konuşan Mumcu, köprüleri attı.Abone ol

Anavatan lideri Erkan Mumcu Ağar'ın "partiyi kapat gel" çağrısına bu şartlarda 'hayır' dedi. Partisinin 9. Olağan Kongre'sinde konuyan Mumcu, kimse benden onursuzluğa rıza göstermesini beklemesin" dedi.

Mumcu taleplerinin gözardı edildiğini belirterek muhataplarının birleşme yolunda şeffaf olmadığını iddia etti.

Mumcu konuşurken bir ara gözyaşlarına boğuldu. Anavatan lideri bir süre konuşamadı. Salondan 'Başbakan Mumcu' sloganları yükseldi.

İşte Mumcu'nun konuşması:

MUMCU'YU GÜNAH KEÇİSİ GÖSTERMEYİN

Türkiye'nin güçlü bir alternatif aradığını ve bu güç birliğine ''evet'' dediklerini, bütün fedakarlıklara razı olduklarını söylediklerini anlatan Mumcu, iki genel başkanın 5 Mayıs'ta açıkladıkları protokoldeki şartları anımsattı. ''Biz üzerimize düşeni yaptık'' diyen Mumcu, şöyle devam etti:

''Biz, 'her şey milletin gözünün önünde olsun' dedik. Muhataplardan açık bir tutum şu saate kadar gelmedi. Biz hala merkezde bütünleşmenin, siyasi merkezi yeniden inşa edecek bütünleşmelerin Türkiye'nin hayrına olduğuna inanıyoruz. Bu noktada üzerimize düşen bütün fedakarlıkları bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmaya hazırız. Hiç kimse Erkan Mumcu'yu günah keçisi gibi göstermeye çalışarak, 'efendim bu da kavga çıkarıyor, sürekli uyuşmazlık çıkarıyor' diyerek, ken liposuction di kabahatini örtmeye çalışmasın.

KİMSE KABAHATİNİ ÖRTMESİN

Buradan bütün millete ilan ediyorum, peşinde olduğum şey milletimin hak ve hukukudur. Onun için genel başkanlıktan vazgeçtim. Bizim güttüğümüz dava kuru bir partizanlık davası değildir. Milletin bölünme, parçalanma tehditleri karşısında partimizden de vazgeçtik. Her konuda DYP içindeki delegelere kendimizi teslim ettik. Biz birbirimize ne kadar adil olursak, millet de kendisine ne kadar adil olunacağını görecektir.

Eğer, 'mesele Erkan Mumcu' diyen varsa, bütün Türkiye duysun, köy köy, kahve kahve, mahalle mahalle, ev ev, meydan meydan dolaşarak bu bütünleşmenin müdafaasını yapmaya talibim. Sade bir üyelikten başka hiç bir sıfat istemiyorum. Mesele, siyasi kariyer meselesiyse... Yemin ediyorum ki hiçbir siyasi kariyer istemeyeceğim.

EMANETE SADAKATSİZLİK YAPAMAM

'Vatan sana canım feda' derken, bunu yüreğimde hissederek söylüyorum. Bizim çocuklarımız, onurlu bir ülkenin onurlu bir vatandaşı olsunlar. Biz, bunun için varız. Üstümüzdeki formaları nasıl çatır çatır söktüğümüzü, nasıl çırılçıplak milletimizin karşısında onurlu ve dimdik durduğumuzu herkes gördü. Yine de görmek isteyenlere göstermeye hazırız. Milletimiz için benden istenen ne varsa hazırım. Bu milletin evlatlarının yürüdüğü yolun tozu, toprağı olayım. Hazırım ama benden bana ait olmayan bir hakkı istemeyin.''

Mumcu, konuşmasını ''Bize söylenen şeyin Türkçesi 'kapatın gelin.' Bu birleşme ruhuna uyuyor mu?'' şeklinde sürdürürken, salondan tepki yükseldi. Bunun üzerine, Mumcu, tepkilere karşı çıkarak, ''Birleşme, bütünleşme amacındaki samimiyetimizi sonuna kadar göstereceğiz. Yeter ki millete bir yol açalım. Burada hiç kimsenin yuhalanmamasını, kötü sözler söylenmemesini rica ediyorum'' dedi.

KÖTÜ NİYETLİLERE MEYDAN OKUYORUM

ANAVATAN Genel Başkanı Erkan Mumcu, ''Bu birleşmeyi millet için bir çare olmaktan çıkarıp kendileri için iktidar ortaklığına dönüştürmek isteyenlere meydan okuyorum'' dedi. Mumcu, partisinin 9. Olağan Büyük Kongresi'nde yaptığı konuşmada, partisinin üstüne bir umutsuzluk dalgası yaymak isteyenler olacağını belirterek, ''Anavatan Partisi'nden iyilik görmüş kim varsa el birliği edecekler'' dedi.

OYUNLARI BOZDUM

Mumcu, ''kimseyi suçlamayacaklarını, bu yola kimseye güvenerek çıkmadıklarını'' ifade ederek, ''Bu birleşmeyi millet için bir çare olmaktan çıkarıp kendileri için iktidar ortaklığına dönüştürmek isteyenlere meydan okuyorum. İşte buradayım. Bütün oyunlarını bozduk. Bundan sonraki oyunlarını da bozacağız'' dedi. Kendisinin ''olumsuzluğa rıza göstermesini kimsenin aklından bile geçirmemesi gerektiğini'' kaydeden Mumcu, ''Pazartesi akşamı aday listeleri verilecek. Bütünleşmiş bir partinin bütün teşkilatlarının kardeşçe kucaklaşarak, partinin başarısı için birlikte olmalıydı. Listede Erkan Mumcu'nun şu kadar arkadaşı var, ancak ANAVATAN yok denmesi onursuzluk olmaz mıydı?

Ben böyle bir onursuzluğu kabul edemem. Oldu bittilerle, emrivakilerle bu iş olmaz'' diye konuştu. Birleşme çalışmaları ile ilgili olarak gelinen noktada çözümün hala mümkün olduğunu belirten Mumcu, ''Anavatan Partisi dışında muhatap alınmaması gerektiğini'' belirtti. Mumcu, ''Kimseye şahsi bir husumetimiz yok'' dedi.

SAMİMİYET BEKLİYORUZ

Mumcu, kendisinin onurlu bir mücadele verdiğini, herkesin olmaz dediği şeyi olur yapmaya çalıştığını ifade ederek, ''Biz her şeyi unutmaya, bütün kavgalara son vermeye, millet için fedakarlık yapan herkesin elini sıkmaya hazırız. Ama herkesten aynı samimiyeti beklemek de hakkımız'' diye konuştu. Kendisini birleşmeyi bozmakla eleştirenlerin olacağını bildiğini belirten Mumcu, ''Milletimizin başı selamet olsun. Kim başbakan olursa olsun. Biz ikbalin davasında değiliz, biz izzetin davasındayız'' dedi.

Mumcu, ''insanların zihninde din mi devlet mi ayrımı yapıldığını'' öne sürerek, ''Bu millete bu kötülük nasıl yapılır. Bu, iktidar ve muhalefetin kurduğu bir tuzak. Farklı düşünceden, farklı kökenden olmak, farklı mezhepten olmak bir düşmanlık sebebi değildir'' diye konuştu. Bir ara gözyaşlarına hakim olamayan Mumcu, konuşmasına kısa süre ara vermek zorunda kaldı. Erkan Mumcu'nun konuşması sırasında salondakiler arasında ağlayanlar olduğu da gözlendi.Kategori : POLİTİKA