Uzayda yaşam için son 20 yıl

Uzayda yaşam için son 20 yıl
Bilim adamları 20 yıl içinde uzayda Dünya benzeri yaşam biçimleri bulunmasının mümkün olduğunu düşünüyor.Abone ol

NASA'nın astrobiyologlarından Margaret Turnbull, "20 yıl içinde Dünya gibi bir gezegen bulabileceğimizi düşünüyorum. Karaları olan gezegenleri tespit edebilme teknolojimiz olduğu sürece, ivedilikle ilginç bir şeyler bulacağız. Mikrop gibi basit yaşam tent de toit biçimleri veya bitkiler ya da ilkel hayvanlar bulunabilir" diye konuştu.

Gök bilimcilerin, 1995'ten bu yana gelişkin teleskopların yardımıyla 200 kadar dışgezegen keşfettiklerini belirten Turnbull, ancak bunların büyük bölümünün Dünya'nın 4 veya 5 katı büyüklüğünde Jüpiter gibi gaz devleri olduklarını ve Samanyolu'nun uzak noktalarındaki yıldızların etrafında döndüklerini söyledi.

Şu an keşfedilmesi için Dünya'nın ikizi gezegenlerin çok küçük olduğunu kaydeden Turnbull, bu küçük gezegenlerin çekim güçlerinin etraflarında döndükleri yıldızın hareketini çok az etkilediğini, bunun da dışgezegenleri tespit etmenin iki yönteminden birisi olduğunu belirtti.

Margaret Turnbull, uzak gezegenleri tespit etmek için ikinci yöntemin gezegenin geçişi sırasında yıldızındaki gölgesini gözlemlemek olduğunu belirterek, "Avrupa'nın Corot ve NASA'nın Kepler programlarının çok ilginç şeyler bulma şansı var" dedi.

Aralık'ta fırlatılan Fransız uydusu Corot, güneş sistemine yakın orta boydaki gezegenleri bulmaya olanak sağlayacak yıldız fotometri aygıtlarına sahip bulunuyor.Kategori : BİLİM - TEKNOLOJİ